Az elnöki hivatal közleményben tájékoztatott, hogy Iohannis aláírta a 2021/118-as sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvényt kihirdető dekrétumot.
A jogszabálytervezetet szerdán fogadta el a képviselőház döntő házként.
Az államfő kihirdette ugyanakkor az Erdélyi-szigethegység egyes településein, illetve a Duna-delta bioszféra-rezervátumban lakó vagy dolgozó személyeknek nyújtott kedvezményekről szóló 1996/27-es kormányrendeletet kiegészítő törvényt.
Az energiadrágulás kompenzálásáról szóló törvény szerint 2021. november elseje és 2022. március 31. között a következő fogyasztói kategóriák áram- és földgázszámlájának kifizetését támogatja az állam: a) háztartások; b) kis és közepes vállalkozások, magánorvosi rendelők és szabadfoglalkozásúak; c) mikrovállalkozások, egyéni és családi vállalkozások, vállalkozói engedéllyel rendelkező természetes személyek (PFA); d) köz- és magánkórházak, állami és magán oktatási intézmények és bölcsődék; e) civil szervezetek, egyházak; f) állami és magán szociális intézmények.
A gazdasági tevékenységeket végző kedvezményezetteket - kis és közepes vállalkozásokat, szabadfoglalkozásúakat, mikrovállalkozásokat, PFA-kat, egyéni és családi vállalkozásokat - úgy támogatják, hogy csak az elektromos energia és a földgáz tényleges árát kell kifizetniük, a számlákon szerepelő összes többi díjat és adót az állam téríti meg.
A tervezet szerint a háztartási fogyasztók egységesen legtöbb 0,291 lejes árkompenzációban részesülnek kilowattóránként a villanyszámla esetében, a gázszámla esetében pedig a szolgáltatóval kötött szerződésükben rögzített földgázár legtöbb 33 százalékát téríti meg az állam. A kompenzáció mértéke az energiaügyi minisztérium javaslatára kormányhatározattal módosítható.
Az elektromos energia esetében kilowattóránként 68 banis, a földgáz esetében pedig megawattóránként 125 lejes referenciaárat állapított meg a tervezet. A háztartási fogyasztók kompenzációja a referenciaártól indul, vagyis az állami támogatás erre a szintre hoz minden villany- és gázszámlát. Árkompenzációban azok a háztartási fogyasztók részesülnek, amelyek havonta legtöbb 300 kilowattóra áramot és 200 kilowattóra földgázt használnak el.
A tervezet ezek mellett előírja a háztartási fogyasztóknak, köz- és magánkórházaknak, állami és magán oktatási intézményeknek, bölcsődéknek, civil szervezeteknek, egyházaknak, állami és magán szociális intézményeknek szolgáltatott energia árának korlátozását: az áram árának felső határa 1 lej kilowattóránként, a földgáz árának pedig 0,37 lej kilowattóránként.
A tervezet azt is előírja, hogy támogatásra szoruló fogyasztók kérésre hat hónappal elhalaszthatják az energiaszámláik kifizetését.